Kérdés

Inzulinrezisztenciám van, elég rossz értékekkel

Tisztelt Viktória! Inzulinrezisztenciám van, elég rossz értékekkel. A kezelést már elkezdtem, csinálom a 160 grammos diétát is. Bár nem számolom szigorúan, de nem nagyon van étvágyam. Többet nem viszek be. Viszont teherbe estem és most a 8 hétnél kezdem úgy érezni, hogy már az étkezések előtt nagyon éhes vagyok. Még mindig sok étel nem esik jól de az éhség az van. Tudna segíteni, hogy miben és mennyit kell változtatnom az étkezéseken ahogy a terhesség halad? Köszönöm válaszát előre is!

Megválaszolt
Kategóriák: Cukorbetegség

Válasz

  1. Dobor Viktória
    2018. Március 22.
    Kedves Tímea!
    Dobor Viktória kolléganőm kérdéseire bizonyos ideig én adok választ. Megértését köszönöm!
     
    Várandóság esetén emelni kell a napi energiamennyiséget.160 g szénhidrát tartalomhoz kb.1200kcal energiamennyiség tartozik. Teljesen érthető, hogy emellett éhségérzetet érez, hiszen valószínűleg szervezete számára ez kevés.Inzulinrezisztenciája lehetséges, hogy terhességi cukorbetegséggé fog átalakulni. Diétás javaslataim megegyeznek az eddig tartott "inzulinrezisztencia étrend" jellemzőivel, a szénhidrát és az energiamennyiség változtatásával.
    Szénhidráttartalmát 220g javaslom megemelni, ami kb. 1800 kcal energiatartalomnak felel meg. A terhesség első-második trimeszterében +150kcal energiamennyiség, a harmadik trimeszterben +300kcal energiamennyiség ajánlott az eredeti állapothoz képest.
    Az étrendben különösen fontos a kalcium megfelelő mennyiségű bevitele, amely legfőképpen zsírszegény tejtermékekkel elégíthető ki. Szükséges mennyisége naponta 1200-1500 mg.
     
    További jó egészséget kívánok!
    Üdvözlettel:
    Koprivanecz Magdolna

    dietetikus

Kérdés

Kedves Magdolna! A párom 1-es típusú cukorbeteg és inzulin pumpája van. Továbbá gluténérzékeny. Rendes kristálycukorból készült ételeket nem is ehetne igaz? De ő mindig arra hivatkozik,hogy inzulin pumpája van és ezért bármit ehet, még azt is ami rendes cukorból van. Ha lemegy a cukra milka csokit eszik, nutellát eszik. Mit kéne enni, ha lemegy a cukra? Szénhidrát diétát kell neki tartani? Én eritritből sütök főzök neki.

Megválaszolt
Kategóriák: Cukorbetegség

Válasz

  1. Koprivanecz Magdolna
    2018. Március 21.

     

    Kedves Éva!
    Az inzulinpumpa kezelés a cukorbeteg kezelési módok legkorszerűbb módja. Ezzel az eszközzel lehet a legoptimálisabban az inzulin terápiát az élettanihoz hasonlóvá tenni.
    DE ez NEM jelenti azt, hogy az inzulinpumpa kezelt pácienseknek nem kell diétát tartaniuk! Párjának annyiban teljesen igaza van, hogy "bármit ehet", mert a "bármi" után beadja magának az elfogyasztott étel szénhidráttartalmának megfelelő mennyiségű inzulint és "helyre áll a rend". A diétás tanácsok ebben a kezelési módban is javasolják a cukor tartalmú ételek-italok kerülését! Édességek, sütemények édesítőszerrel történő ízesítése természetesen megengedett. (Eritritol, Xilit, Sztívia, Fruktóz, mesterséges édesítőszerek)
    Alkalmanként belefér 1-1 Túró Rudi, kevés csoki vagy fagyi.
     
    Alacsony vércukor esetén gyorsan felszívódó cukrot kell fogyasztani pl.: szőlőcukor, 2 dl cukros üdítő, DE MELLÉ szükséges lassan felszívódó szénhidrátot is enni, hogy a cukorérték ne zuhanjon le ismételten rövid idő alatt.Lassan felszívódó szénhidrát a glutén mentes korpás keksz, glutén mentes kenyér stb.
     
    A szénhidrátokat számolni vagy legalábbis megsaccolni kell, mert az étkezési inzulin adagokat csak akkor lehet jól adagolni, ha tudjuk az elfogyasztott étel szénhidrát tartalmát, glikémiás indexét.
     
    Ha az inzulinpumpa kezeléshez kapcsolódóan további kérdései(k) lennének, kérem keressen meg elérhetőségeim valamelyikén!
     
    Üdvözlettel:
    Koprivanecz Magdolna

    dietetikus

Kérdés

Szövődmény van az idegszálakat támadta meg

Tisztelt Magdolna! A férjemről szeretnék kérdezni. 2009 óta cukros most 71éves. Magas értékkel kezdte 21ml 3 féle gyógyszert szed most már az érték 10-en alul van.Szövődmény van az idegszálakat támadta meg. Ha gyalogol fáj a vádlija. Még egy másik , gyakran fázik a keze és a felső része borsózik körbe.Nem tudjuk ezt mivel kell kezelni.Ezért tanácsot szeretnék kérni.tudjuk hogy ez keringési probléma .Köszönettel Feczák Mihályné.

Megválaszolt
Kategóriák: Cukorbetegség

Válasz

  1. Koprivanecz Magdolna
    2018. Március 20.
    Kedves Erzsébet!
    Az Ön által leírt panaszokat (végtagok fázékonysága, ujjak gyakori égő érzése, vádli görcsök) a neuropathiás elváltozások okozzák.
    Ezekre a panaszokra ajánlom a Benfogamma vény nélküli készítményt, ami idegvédő hatású. Cukorbetegeknek a kezelő orvos is javasolni szokta.
    A további időszakra javaslom, hogy a cukorértékeket - ha lehetséges - próbálják 10, de inkább 8 mmol/l alatt tartani. Ezen az értéken a további szövődmények megjelenése késleltethető, és a meglévő panaszok is enyhülhetnek.
    Az élelmiszerek közül "idegvédő" (magas B1 vitamintartalmú) a spárga, hüvelyesek, gomba, máj, mogyoró, borsó, sertéshús, barna rizs, tojássárgája, hal, baromfihús, rizskorpa, búzacsíra és teljes kiőrlésű gabonák. Ezek fogyasztása is jótékony hatású lehet.
     
    Üdvözlettel:
    Koprivanecz Magdolna

    dietetikus

Kérdés

110 kiló vagyok cukorbeteg, diétázom-sajnos a fogyás nem sikerül

Üdvözlöm doktornő 110 kiló vágyók cukorbeteg 4honapja tudtam meg ès azóta detazok szinte szènhidrátmentesen èlek de mègsem fogyok semmit már sok mindent kipróbáltam de mègsem indulmeg a fogyás 31 éves vagyok kèrem segicsen köszönöm elöreis a segitcsègèt

Megválaszolt
Kategóriák: Cukorbetegség

Válasz

  1. Koprivanecz Magdolna
    2018. Március 13.
    Kedves Zsuzsi!
     
    A cukorbeteg étrend NEM egyenlő a szénhidrátmentes étkezéssel!
    HA valaki diabeteszes lesz, akkor mindenképpen szükséges egy részletes táplálkozási anamnézis felvétele. Ezt követően kell megváltoztatni az eddigi étrendjét és étkezési szokásait.
    A szénhidrátokra szervezetének ugyanúgy szüksége van cukorbetegség esetén, mint a fehérjékre, zsírokra, ásványi anyagokra, nyomelemekre, vitaminokra. A szénhidrátokból fogja teste a táplálék lebontás és felszívódás során azokat a cukrokat megkapni, ami pl.: az agyműködéshez, izomműködéshez, anyagcseréhez szükséges, de az ételekkel nem fogyaszthatja el.
     
    Ha eddig még nem volt dietetikusnál, akkor kérem keressen fel személyes elérhetőségeim közül valamelyiken, hogy segítségére tudjak lenni.
    Üdvözlettel:
    Koprivanecz Magdolna
    dietetikus

    E-mail:kajdi.magdi@gmail.com


Kérdés

Vércukormérés-aggódnom kell?

Tisztelt Doktor Úr Kérdéssel vércukorméréssel kapcsolatos lenne.39éves gyógyszert nem szedő nő vagyok.Pár napja méregetem itthoni vércukormérővel értékeimet. Éhgyomri max 5,6-5,8 (de ált kevesebb), napközben is meg szoktam mérni -evés után 2órával is megmértem ma többször -egyik sem haladja meg az 5,8as értéket,de este vacsora után 2órával ma 6,9-et mértem (ez volt vacsora után tegnap +máskor is)- ez az érték kb 3órával evés után marad 6felett,majd utána szépen lecsökken.Mitől lehet ez? Kell orvoshoz fordulnom? köszönöm előre is válaszát. már aggódom kicsit

Megválaszolt
Kategóriák: Cukorbetegség

Válasz

  1. Dr. Podlupszki
    Dr. Podlupszki Csaba Gasztroenterológus
    2018. Március 1.

    Kedves Andrea!

    A magas vércukorszintnek nincsen pontosan meghatározott számszerű értéke. Ha a vércukor a normálisnál magasabb szintre emelkedik, hiperglikémiának nevezik. A normálisnál magasabbnak tekintjük a vércukorszintet, ha étkezések előtt 7,0 mmol/l, illetve étkezések után 8 mmol/l fölötti.Magas vércukorszint mindenkinél előfordul alkalmanként. Ha azonban túl gyakran vagy túl hosszú ideig magas az érték, akkor cukorbetegsége „kontrollálatlan” és figyelni kell rá. A magas vércukorszint tünetei:

    Magas vércukorszint esetén gyakran nem érez jellegzetes tüneteket. A tünetek enyhék lehetnek, vagy olyan lassan fejlődhetnek ki, hogy észre sem veszi. Ezért fontos, hogy rendszeresen mérje a vércukorszintjét és figyeljen az alábbi jelekre:

    - A szokásosnál szomjasabb vagy éhesebb.

    - Bőre száraz vagy viszkető.

    - A szokásosnál fáradtabb vagy álmosabb.

    - Látása homályosabb.

    -Gyakran gennyes fertőzések alakulhatnak ki.

    -Sérülései lassabban gyógyulnak.

    -Különösen éjjel észlel nagyobb mennyiségű vizeletürítést.

    Ha magas a vércukorszintje, kezelésre van szüksége. Ha a vércukorszintje hosszú ideig magas marad, nagyobb esélye van a szövődmények kialakulására, a rossz anyagcserehelyzet károsíthatja az idegeket, a vérereket, a szemét, a veséket és a nemi szerveket. Nagyobb a fertőzések kockázata is.Javasolnám, keresse fel háziorvosát, belgyógyászát, akik a vizsgálati és mért értékei alapján a megfelelő kezelést nyújtják az Ön részére.

    Tisztelettel Dr.Podlupszki Csaba

Kérdés

Terhességi cukorbetegség?

Kedves szakértő! 31 hetes kismama vagyok, és abban kérem a segítségét, hogy kell-e bármilyen komolyabb figyelmet fordítanom a cukromra, esetleg a leírtak alapján Ön szerint fennáll-e a terhességi cukorbetegség. Először 16 hetesen voltam cukorterhelésen, akkor a 75 grammos, éhgyomri érték 3.3 volt, a 120 perces 7.3. Ezt követően diétáztam, és csak 1-1 esetben ment 7 fölé a cukrom 60 perces otthoni méréssel. A 24 hetes terheléses cukor éhgyomri eredményem 3.6 lett, a 60 perces 6.8, a 120 perces 6.9. Ezek után közölte velem az orvos, hogy semmi ok az aggodalomra, nincs GDM és minden rendben van. Túlsúlyom révén amúgy sem eszem sokat és helytelenül, azonban ha mégis túllépem a határt (pl. egy kakóscsigával vagy magas szénhidráttartalmú étellel, akkor a cukrom 60 percnél 8.5 körül, 120 percnél 7.4 körül, 180 percnél 7 alatt van. Ma voltam ultrahangon, ahol jelezték, hogy az átlagosnál több a magzatvíz, a baba pedig két héttel nagyobb a koránál, de minden más tekintetben egészséges és semmi jele károsodásnak. Ön szerint aggódnom kellene? Forduljak dietetikushoz és csináljam a diétát? Mitévő legyek? Köszönöm előre is!

Megválaszolt
Kategóriák: Cukorbetegség

Válasz

  1. Koprivanecz Magdolna
    2018. Február 6.
    Kedves Dorka!
     
    Köszönöm kérdését.
     
    Az Ön által leírt cukorértékek alapján Én is úgy vélem, hogy nincs "valódi" terhességi cukorbetegsége.
    Mindemellett azonban úgy gondolom, hogy az éhgyomri cukorértékei lényegesen alacsonyabbak, mint a kívánt érték lenne.(4,5-5,5 mmol/l)
    A terheléses értékek sem mutatnak GDM fennállására.
     
    Túlsúlya miatt azonban előfordulhat ún.: inzulinrezisztencia. Ennek hatására az esti-éjszakai órákban nagy valószínűséggel több inzulin termelődik a szervezetében, mint amennyi kellene és/vagy a vacsorája kevés szénhidrátot tartalmaz. 
    Mindenképpen azt javaslom terhessége hátralévő időszakára, hogy amennyiben lehetséges a cukrot teljesen hagyja ki,a magas cukortartalmú ételeket pedig a lehető legkevesebbre csökkentse az étrendjében. Fontos azonban, hogy NEM SZÉNHIDRÁTMENTESEN kell étkeznie! Az elfogyasztott szénhidrát lebontása során cukrok keletkeznek, amelyekre Önnek és a babának is szüksége van!

    A pékárukból válassza a teljes kiőrlésűt, sok magvasat. Ha édes pékárúra vágyik, akkor keressen szénhidrátcsökkentettet vagy édesítőszerrel készültet. Szeretném megjegyezni, hogy az engedélyezett mennyiségben fogyasztott édesítőszer NEM káros vagy daganatkeltő sem Önre, sem a babára nézve.
    A tej-és tejtermékek reggelire való fogyasztása okozhat reggeli után magasabb vércukorértéket. Ha ezt tapasztalja, akkor inkább tízóraira vagy a nap további részeiben fogyasszon ilyen jellegű élelmiszert.
    Köretnek zöldségeket válasszon, vagy barna rizst, bulgurt, kölest, hajdinát. 
    Fogyasszon minél több rostot, mert a rostok teltségérzetet adnak és csökkentik a vércukorértéket is. Tízóraira pl.: Korpovit keksz 5 db, 1 db kefir vagy joghurt.
     
    A napi folyadékbevitele legyen min. 1,5-2 liter. Ez álljon ásványvízből, teából, frissen facsart gyümölcsökből, frissen préselt zöldségléből. 100%-os gyümölcslé is fogyasztható, de max. 3 dl, mert a benne levő gyümölcscukor is emelheti a vércukorértéket.
     
    Kívánok jó egészséget!
    Üdvözlettel:
    Koprivanecz Magdolna

    dietetikus

Kérdés

Első babámmal 26 hetes terhelésen 8,7 volt a 2 órás eredményem

Tisztelt Doktornő! Első babámmal 26 hetes terhelésen 8,7 volt a 2 órás eredményem. Csak diétáznom kellett. Ez 2,5 éve volt. Ismét babát várok. 13 hetes vagyok. A nőgyógyász nem akar csak 22 hetesen terhelésre küldeni. Én nagyon aggódom a pici miatt. Nem szigorúan de diétázom, cukrot fehér lisztet Nem eszek. Próbálok 2-3 óránként enni. Egyszer mértem evés után fél órával ami magas lett, de az egy órás pedig jó. Azóta többször is néztem. Rggel fél óra evés után: 9 körül van, évés után 1 órával 6,8 körül. A többi étkezésnél 6,8-7,8 a fél órás 5,5-6,7 az egy órás. Lényegtelen lenne a fél órás érték vagy valami gond van? Éhomi 5,3 alatt van. Femibion 2- t és magnézium citrátot napi 1-2 szedek. Kérem segítsen, higy ez az érték rossz kihez fordulhatok. Nagyon Köszönöm.

Megválaszolt
Kategóriák: Cukorbetegség

Válasz

  1. Dobor Viktória
    2017. November 24.

    Tisztelt Kérdező!

    Az étkezési utáni fél óra vércukor mérése nem lényeges, hiszen a diabétesz megállapításánál is a vizsgálat elején és 2 óra múlva nézik meg. Ez azért van, mert az ember normál vércukor görbéje szerint is az étkezés után kb. fél óra múlva a legmagasabb a vércukor, amit ezek után kezd el az inzulin csökkenteni. Természetesen ennek is normál értéke, de az egy órás és éhgyomri adatai alapján én azt mondom, hogy nincs probléma. Érdemes azonban tartania a több étkezést, és a diétás étrendet, hiszen az előző terhessége alapján nagyobb az esélye, hogy most is terhességi cukorbeteg lehet. Természetesen a kötelező vizsgálat elvégzéséig semmi sem biztos, de ne aggódjon most úgy látom nincs gond!

    Tisztelettel: Dobor Viktória

Kérdés

Mit ajánl számomra, mely az a szuper-élelmiszer, amely esetleg segítene nekem?

Tisztelt Asszonyom! A supergreens.hu internetes oldalt olvasva találkoztam az Ön nevével, és úgy gondoltam, hogy a segítségét kérem. Három hónapja állapították meg, hogy kettes tip. cukorbetegségem van. Nagyon nehezen birkózom meg a tudattal, nem nagyon tudom elfogadni, hogy semmi sem lesz olyan mint eddig volt. Ugyanakkor be kell látnom, hogy lassú öngyilkosságot követek el, ha nem változtatok az életmódomon. 40 éves vagyok, 180 cm magas és kerek 100 kilós. Szellemi munkát végzek, nagyon be van ütemezve az időm, sajnos sportra nem jut idő. Őszintén bevallom, ha van egy kis időm, inkább alvásra próbálom fordítani, mert bírnom kell a tempót. Most igyekszem tanulni a napi többszöri, alkalmanként kevesebb mennyiségű étkezést. Ez baromi nehéz számomra. Eddig jellemző volt a reggeli kávé majd déli kávé, és hajtás - hajtás, majd valamikor késő délután eszembe jutott, hogy ennem is kellene valamit. Tanácsolták, hogy próbáljam meg az organikus szuper-élelmiszereket. Megteszem. De tisztelettel szeretném kérni az Ön szaktanácsát. Kettes típusú cukor, 100 kg, nagyon pörgős szellemi munka... Mit ajánl számomra, mely az a szuper-élelmiszer, amely esetleg segítene nekem. Nagyon hálásan megköszönöm minden szavát! Tisztelettel: Máté János.

Megválaszolt
Kategóriák: Cukorbetegség

Válasz

  1. Koprivanecz Magdolna
    2017. November 22.
     
    Tisztelt Máté János!
    Köszönöm megtisztelő bizalmát.
    Felgyorsult, stressz gazdag mindennapjainknak köszönhetően egyre többen lesznek cukorbetegek. Meg merem kockáztatni azt a feltevést, hogy Önnél is a fokozott stressz, a mozgásszegény életmód, az egészségtelen táplálkozás talaján alakult ki a diabetes. A leírt paraméterei alapján jelentős túlsúllyal rendelkezik. A szuper élelmiszerek valóban hasznos, jó segítői az étrendnek, de ez még nem elegendő! Bár levelében nem került említésre, hogy tablettát esetleg inzulint alkalmaznak-e a kezelésében, de igazából az étrend és az életmódváltás szempontjából ez nem is fontos. 
    Az általam javasolt étrend a következő lenne. 
    Az élelmiszerek közül a zsírszegény húsok (csirke, pulyka, sertés-marha karaj-, lapocka-, comb), sovány felvágottak: csemege karaj, gépsonka, szárnyas felvágottak javasoltak. 
    Sovány tejtermékek: kefir, joghurt, 12%-os tejföl, félzsíros túró, zsírszegény vagy félzsíros sajtok: Camping Fitt, Medve light, Tolnai sovány, Orda sajt, Köményes, Lestyános, Trappista light
    Zöldségek, gyümölcsök: Mindenfélét bőségesen! ! ! Ehhez javaslom szuperélelmiszerként a Green Symbol terméket, amely 25 féle zöldség-és gyümölcskivonatát, vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz.
    A gyümölcsök közül magas cukortartalmú a banán, görög-és sárgadinnye, szőlő, szilva, körte. Ezekből csak ritkán és kevesetajánlott fogyasztani. A többi gyümölcsféle fogyasztható cukorbetegként is
    TILOS: minden cukor- és cukrot tartalmazó étel és ital (kristálycukor, porcukor, szőlőcukor, barna cukor,sütemények, péksütemények, csokik, cukorkák, kekszek, üdítőitalok, rostos levek), méz, aszalt gyümölcsök, mazsola
    Péksütemények: lehetőleg nem fehér lisztből készült - félbarna, barna, magvas, rozsos, Graham kenyerek-zsemlék-kiflik
    Javaslom továbbá Önnek, hogy mindennap 1x fogyasszon meleg étkezést! Ez lehetőség szerint ne gyorsétteremben elfogyasztott étel legyen. 
     
    A levelében leírtak alapján ajánlom, hogy készítsen magának szendvicseket, amelybe bőséggel tehet friss zöldségeket (salátalevelet, paradicsomszeletet, retket, uborkát stb), grillezett csirkemell is kerülhet bele a sovány felvágott helyett. Az ivó joghurtok (nem cukros), kaukázusi kefir szintén jó útitárs.
    A szendvicsek megkenéséhez ajánlom a zsírszegény margarinféléket, vajkrémet, szendvicskrémet. Szendvicsekkel könnyedén megoldható a napi 5x-i étkezés. Esetleg a tízórai étkezés kimaradhat, mert a reggeli és az ebéd között jó esetben rövidebb az időtartam, mint az ebéd és a vacsora között.
    Vigyen magával mindig szőlőcukrot, 100%-os gyümölcslevet, hogyha vércukra leesik (tünetei: hideg verítékezés, ájulásérzet, remegés) akkor szopogasson a cukorból 3-4 db-ot vagy igyon meg 2 dl levet! Ezt követően étkezzen kenyérfélét (szendvicset), Korpovit kekszet, korpás háztartási kekszet, hogy ne essen le ismét a cukra!
    Ha van vércukormérője, alkalmanként ellenőrizze! (Inzulin kezelteknél naponta 5-6x javasolt)
     
    A húsételek ne panírozott, bő zsiradékban készültek legyenek!  Ha mégis rántott ételeket szeretne fogyasztani, akkor használjon sütőtasakot, amelybe a nyers hasábburgonyát, bepanírozott ételeket nyersen beletéve, bő olajban már süthető.Használjon alufóliát az ételek készítéséhez! Párolt, főtt ételek szintén ajánlottak.
    Főzelékek, mártások, szószok, rakott, töltött zöldségételek, zöldséges egytálételek cukorbetegség esetén is fogyaszthatók. Ilyen ételféléket étteremben is rendelhet magának. Ügyeljen arra, hogy mindig cukormentesek legyenek!
    Barátkozzon meg a salátafélékkel! Ezekből bőségesen fogyaszthat.
    Minden étkezéskor fogyasszon szénhidrátot! De fogyasszon szénhidrátot szénhidráttal! Pl.: Burgonyaleves, tésztafélével. Szénhidrátot tartalmaznak a pékáruk, rizs, burgonya, tésztafélék.
    Tészta ételek esetén a durum tésztából készültet válassza! Heti 1x fogyasztható az Ön esetében is. Pl.: sonkás tészta, túrós tészta, sajtos tészta, spagetti, makaróni, káposztás tészta, grízes tészta
    A rosttartalmú pékáruk fogyasztásához nélkülözhetetlen a bőséges folyadékfogyasztás. Napi 2-2,5 liter mennyiség ajánlott. Lehetőség szerint ne kóla vagy magas energiatartalmú, cukormentes ital legyen!
     
    Kedves János! A levelében leírt "semmi sem lesz olyan mint eddig volt" mondattal így csak részben értek egyet. 
    És talán még azt is hozzátenném, hogy "talán jobb is, hogy nem lesz olyan, mint eddig." Ha életmódváltással sikerül az egészségi állapotán javítani, akkor vércukorértékei is javulhatnak és nem kell "lassú öngyilkosságot" elkövetnie.
    Fiatal életkorára való tekintettel úgy gondolom, hogy érdemes elgondolkodni egészségének megőrzéséről, betegségének kezelési lehetőségeiről.
    A diabétesz kezelése önfegyelmet, kitartást igényel. A szövődmények késleltetésével az életminőség javulhat a megszorítások ellenére.
     
    A mozgás is létfontosságú a kezelésben. Ha csak naponta 30-40 percet ütemesen sétál, már tett az egészségéért.
     
    Ha további kérdései lennének, szívesen állok rendelkezésére.
     
    Tisztelettel:
    Koprivanecz Magdolna dietetikus