Válasz
-
Kedves Kérdező!
Semmi gond! A legfontosabb a problémádra valóban a fogyás lenne! A vérnyomás a fogyás hatsára rohamos javulást tud mutatni, így a szív is mentesülhet a terhelés alól. Bár így a sportolás kicsit keretek közé szorul. Az orvosod tanácsára szorulsz ebben a kérdésben, hiszen ő tudja, hogy az szívbillentyű probléma mennyire súlyos és mi ajánlott mellette. Én azt mondanám, hogyha eddig nem sportoltál akkor először a biciklizés, úszás vagy a séta sokat változtathat!
A fogyást tekintve két szabályt tarts be: csökkentsd a szénhidrátot és egyél rendszeresen kis adagokat! A szénhidrát csökkentése magába fogalja a fehérlisztes pékáru kerülését (vizes zsemle, vizes kifli, fehér kenyér stb), a tésztafélék, a burgonya, a rizs, a ropogtatni valók, az édességek és a cukor tartalmú élelmiszerek kerülését (cukros üdítő, de még a gyümölcslé is! ). Ha köreteket zöldségekkel helyettesíted, az nassolni valót gyümölccsel vagy magvakkal, máris sokat tettél az egészségedért! A magasvérnyomás és a szívproblémák esetén az is fontos lenne, hogy a só- és zsírbevitelt lecsökkentsd. Kerülni kell a zsíros húsokat, húskészítményeket. Az étkezéseket illetően 4-5 étkezés, amire szükséged lenne, hogy a vércukrod egyenletes legyen és elkerüld az éhségérzetet.
Tisztelettel: Dobor Viktória
Válasz
Kedves Viktória!
Amennyiben a magasabb pulzus panaszokat okoz Önnek, érdemes lehet alaposabban utánajárni. A magasabb pulzus hátterében számos ok állhat, melyeket ki kell zárni. Mindenképpen érdemes a pajzsmirigy vizsgálata, melynek kezdeti lépése a pajzsmirigyhormonok meghatározása (TSH, T3, T4 szint) – nem tudom, hogy ez része volt-e az Önnél elvégzett laborvizsgálatnak. Gyulladás is okozhat magasabb pulzust, amire több laborparaméter is utalhat (főleg CRP, össz.fehérvérsejtszám). Amennyiben ezek az okok kizárásra kerültek, további kardiológiai kivizsgálás lehet szükséges. Az, hogy a nyugalmi EKG rendben van, nem feltétlenül jelenti azt, hogy időnként nem jelentkezik úgynevezett paroxizmális („jövő-menő”) ritmuszavar, mely jelentős pulzusszám emelkedéssel és rosszulléttel járhat. Célszerű lehet egy Holter-EKG elvégzése is (24 órás EKG monitorozás), mely során szélesebb kép kapható a szívritmusról. Indokolt lehet szívultrahang, esetleg terheléses EKG elvégzése is. Amennyiben sikerül valamilyen „konkrét” ritmuszavart azonosítani, akkor speciális kezelési formák (pl. katéteres abláció) is szóba jöhetnek. Illetve indokolt esetben, alapos kivizsgálás után gyógyszeres terápia is elérhető a pulzusszám csökkentésére. Mindezeket egyedileg kell mérlegelni. Keresse fel háziorvosát, egyeztessenek ezekről és ha panaszai továbbra is fennállnak, kérjen időpontot további kardiológiai kivizsgálásra.
Továbbá figyeljen oda a megfelelő mennyiségű (minimum 2 liter) folyadék fogyasztására; illetve kerülje a koffeintartalmú italok fogyasztását.
Jó egészséget kívánok!
Üdvözlettel,
Dr. Tóth Sára Rebeka