Tisztelt Doktor úr! Emelkedett tumormarker ( Ca 72-4 ) értékkel kapcsolatban kérdeznék. 43 éves nő vagyok. Egy ideje évente nagy labort csináltatok, szűrés céljából, kiegészítve tumormarkerekkel. Eddig minden tumormarker a normális tartományban volt, de a legutóbbi laboromon a Ca 72-4 emelkedett értéket mutatott; 14,2 (ref. érték: 0,0-6,9) Nagyon megijedtem, mert látva az előző két évet, még ugyanez a marker ugyan a megengedett tartományom belül volt, viszont így utólag visszanézve emelkedő tendenciát mutat; 2019-ben:4,2 volt, 2020-ban: 5,6 és most 2022-ben: 14,2. A többi értékem tartományon belül van ( CEA, Ca 19-9, Ca 15-3, Ca 125, AFP), egyedül az eGFR-EPI, ami még eltérést mutat; 83 (ref. érték: 90 felett lenne). Korábban enyhe vashiányos vérszegénységem volt, de most a vas és a hemoglobin értékem is visszarendeződött a normális tartományba. Hasi-és kismedencei ultrahangon és nőgyógyászati vizsgálaton fél évvel ezelőtt voltam, ott mindent rendben találtak. ( eltekintve egy 2 cm-es méhmiómától, amit évente nyomon követünk) Enyhe refluxom van, más, említésre méltó emésztő rendszeri panaszom nincs, néha hasmenés,de az eddig is előfordult. Ezért nem tudom hova tenni ezt az emelkedett tumormarker értéket. A kérdésem az lenne, kell-e foglalkoznom ezzel a magasabb értékkel, további kivizsgálás, esetleg gyomortükrözés szükséges-e, vagy egy ismételt hasi ultrahang vizsgálat? Illetve, ön szerint mennyire számít kiugróan magasnak ez az érték, mert nincs viszonyítási alapom, és nagyon meg vagyok ijedve. Tudom, hogy a tumormarker mérés utánkövetésre szolgál és nem diagnosztikus értékű, de nyugtalanít, hogy valami miatt mégis többet termel a szervezetem a normálisnál. Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Mónika
Válasz
Kedves Kérdező!
A leírtak alapján több lehetséges kiváltó ok, betegség is szóba jöhet. Figyelje meg, hogy esetleg valamilyen tápanyaggal összefüggésben van-e a tünet, vagy teljesen független attól, hogy mit eszik, iszik. Az étkezés utáni hasi diszkomfort, fájdalom tünete lehet bizonyos tápanyagérzékenységeknek, intoleranciáknak (pl. gluténérzékenység). De a tünet előfordulhat többek között gyomorfekély, epekövesség, hasnyálmirigygyulladás esetén is. Javaslom, hogy keresse fel háziorvosát, aki elindíthatja a szükséges kivizsgálást. Első körben szükséges lenne egy laborvizsgálat (melyben többek között nézik a májenzimeket, hasnyálmirigyenzimeket, gyulladásos paramétereket) és egy hasi ultrahang vizsgálat. Amennyiben panaszai fennmaradnak, alaposabb gasztroenterológiai kivizsgálás lehet szükséges (akár gyomor- és/vagy vastagbéltükrözéssel).
Figyeljen oda a táplálkozására, inkább többször keveset egyen, kerülje az irritálóan csípős, fűszeres ételek fogyasztását, illetve az alkoholt és a kávét is. Továbbá előnyös lehet egy probiotikum kúra is, mely a bélflóra egészségét hivatott helyreállítani.
Jó egészséget kívánok!
Üdvözlettel,
Dr. Tóth Sára Rebeka