Kérdés

Egészségesebb ételeket szeretnék fogyasztani

Tisztelt Koprivanecz Magdolna! 1 éve akut hasnyálmirigy gyulladással kezeltek, több mint 1 hónapig tápszondával tápláltak. Az eredményeim azóta rendben vannak, bár kisebb tüneteim - hasfeszülés - továbbra is fenn állnak, gyakorlatilag beállítottam magamnak a javasolt diétát, ami szénhidrát-központú. Folyton megfogalmazódik bennem a kérdés, hogyan tudnék egészségesebben étkezni? Szinte teljesen elhagytam a zsiradékot, cukrot, puffasztó zöldségeket, magvas dolgokat, vörös húsokat, mindazokat az ételeket, melyeket nem javasolnak ennél a betegségnél. De nem étkezem egészségesen. Hiszen fehér lisztes, gyorsan felszívódó ételeket fogyasztok, tésztákat, rizst, szóval sok szénhidrátot, amiket egyszerűen nem tudok mivel kiváltani. Ennék rostos pékárut, zöldségeket, de többsége nem javasolt. Ennék sokféle gyümölcsöt, de nagy része nem javasolt. Ennék magvakat, de nem javasolt. Paprika, paradicsom, uborka, retek nem javasolt. Nagyon beszűkültek az étkezési határaim és nagyon átbillentem a szénhidrát-dús étkezésre, amiről érzem, hogy nem jó. Hizlal, puffaszt és nem is kívánom. Egészségesebb kajákat szeretnék, de nem tudom, hogyan fogjak hozzá, hogy a diétát is betartsam és jól is lakjak, ráadásul változatos is legyen. Pokoli nehéz. Nagyon köszönöm, ha segítségemre tud lenni ebben a számomra nehéz döntésben.

Megválaszolt
Kategóriák: Egészséges táplálkozás

Válasz

  1. Koprivanecz Magdolna
    2018. Június 26.
    Kedves Ibolya!
    Az akut és a krónikus hasnyálmirigy gyulladás étrendi javaslatai eltérnek egymástól.
    Mivel Önnek már 1 éve volt az akut időszaka, a táplálkozásában már a bővítést el kellett volna kezdeni.
    A krónikus hasnyálmirigy gyulladás illetve annak megelőzésére a rostszegény, fűszerszegény, zsírszegény és puffasztómentes étrend javasolt.
    A pékáruk közül is lehet már olyat fogyasztani, ami nem durva rostot tartalmaz, de nem fehérlisztből készült pl.: félbarna, zabos, burgonyás, kukoricalisztes. 
    Az apró magvas gyümölcsök valóban nem javasoltak, de az alma (nyersen, meghámozva, lereszelve, kompótnak), birsalma (kompótnak, lekvárnak), meggy, őszibarack fogyaszthatóak. A dinnye is kipróbálható kimagozott állapotban, először kis mennyiségben.
    A zöldségek közül bátran fogyaszthatja a leveles salátákat, sütőtököt, főzőtököt, cukkinit, pattisszont, sárgarépát, céklát, spenótot, mángoldot, sóskát. A főzelékeket száraz rántással, vagy habarással ajánlom készíteni.
    Szárnyas húsokat is fogyaszthat. Ebből is készíthet vagdaltat, sülteket minimális zsiradékkal, főtt húst. A zöldségekkel együtt rakott, töltött formában elkészíthető.
    Sovány, félzsíros tejtermékek is fogyaszthatók. Ezeket használhatja a főtt ételekhez is. Natúr joghurt, kefir, 12%-os tejföl, sovány vagy félzsíros túró, zsírszegény sajtok. Fűszernövényekkel érdekes ízeket lehet elérni. Majoranna, bazsalikom, borsikafű, tárkony, koriander, rozmaring, petrezselyem stb.
    A tészta, rizs helyett lehet pl.: bulgurt, kuszkuszt, hajdinát, kölest és más reform jellegű gabonafélét felhasználni köretnek vagy töltelék dúsítására.
    A paradicsomot is ki lehet próbálni, héj nélkül, a magokat amennyire lehet kiszedve.
    Retek, paprika, uborka, káposztafélék valóban nem javasoltak puffasztó jellegük miatt.
    Felfújtakat is készíthet, akár sós, akár édes változatban. Sajtfelfújt, rizsfelfújt, darafelfújt, tojásfelfújt, szárnyas húsból felfújt.
    A kenőzsiradékot is lehet használni: csökkentett zsírtartalmú margarinokat, light sajtkrémeket. 

     

    További jó egészséget kívánok!
    Koprivanecz Magdolna
    dietetikus

Kérdés

1 hónapja vékonybél műtétem volt

Kedves Magdolna! 1 hónapja vékonybél műtétem volt mely során közel 1 m-t kellett eltávolítani! Előtte 1 héttel nőgyógyászati műtétem volt, mely összenővés miatt alakult ki mechanikus elzárodás! Azóta a táplálkozasom fehérjére épül (megjegyzem előtte nem ettem húst most orvosi javaslatra a fehér húst visszahoztam az étrendembe! ) a problémám, hogy komoly hasmenéssel küzdök, mely hatására kijött az aranyerem is! Szinte minden végig halad rajtam emésztetlenül! 10 kg ot fogytam és a mutet ota1,5 kg jött vissza, most 46 kg vagyok! ! Szedek probiotikumot és emésztőenzimes fehérjét kiegészítésként! Naponta 5x étkezem többször keveset! Rostot, nyerset és puffasztót semmit nem fogyaszthatok! A tanácsát szeretném kérni, miből mikor mennyit ehetnék h a székletem stabilizálódjon! ? Hálásan köszönöm válaszát! Tímea

Megválaszolt
Kategóriák: Egészséges táplálkozás

Válasz

  1. Koprivanecz Magdolna
    2018. Június 21.
    Kedves Tímea!
    Az étkezésével kapcsolatban javasolnám Önnek, hogy először a szilárd halmazállapotú (főzelék:sárgarépa,sóska, spenót, burgonya, sütőtök, kapor) és a köret+hús elfogyasztásával kezdje az étkezést csak utána következzen a leves vagy folyékony halmazállapotú étel.
    A probiotikumok közül sem mindegyik fejti ki azt a hatást, amiért szedjük őket. A választás mindig azokra essen, ami a "10 a nyolcadikon" csíraszámú jótékony baktériumot tartalmaz. Javaslom a Swiss Probiotix készítményt, amelyben 10 féle probiotikumot tartalmaz az elvárt mennyiségben.

    A rostmentességet is javaslom enyhíteni!  

    A fentebb említett főzelékek közül a sárgarépa, a sütőtök pektint tartalmaz, amely egy vízben oldódó növényi rost, amely gélképző tulajdonsága miatt lassítja az ételek áthaladását a felső béltraktuson, vala­mint késlelteti, vagy meggátolja az egyes tápanyagok és bizonyos élelmiszerek összetevőinek felszívódását. A vas­tagbélben élő baktériumok egy részüket képesek fermen­tálni, és rövid szénláncú zsírsavakat illetve gázokat képez­nek belőlük. 
    Ugyanez található az almában, őszibarackban, cseresznyében, szőlőben, birsalmában.
    Ezek kipróbálását javaslom, továbbá a tejtermékek közül a savanyított jellegűeket (kefir, író, natúr joghurt, félzsíros vagy zsírszegény túró) fűszernövényekkel ízesítve.
    A fehér húsok fogyasztását én is preferálom az Ön számára.

     

    Üdvözlettel:
    Koprivanecz Magdolna
    dietetikus

Kérdés

Sportolni nem tudok, mert a tèrdeimben nagyfokú porckopás van ès asztmás is vagyok

Tisztelt doktornő! 48 èves nő vagyok 162 cm.89kg. Mindig küzdöttem a kilókkal de most sehogyan sem tudok fogyni.Keveset eszek ès így is hízok folyamatosan. Sportolni nem tudok mert a tèrdeimben nagyfokú porckopas van ès asztmás is vagyok. Kérem önt Legyen szíves számomra egy olyan ètrendet össze àllitani amivel tudnèk fogyni mert a tèrdeim màr így sem bírja ezt a nagy súlyt. Vidéken èlek ès a környéken nem találtam olyan szakembert aki tudna tanácsot adni. Nagyon vàrom vàlasz. Tisztelettel:Erika

Megválaszolt
Kategóriák: Egészséges táplálkozás

Válasz

  1. Dobor Viktória
    2018. Június 14.
    Kedves Erika!
    Dobor Viktória kérdéseire bizonyos ideig én válaszolok. Megértését köszönöm!

    Az ÖN adatai alapján az egyéni alapanyagcseréje: 1583 kcal, testtömeg indexe (BMI): 33

    A testtömegindex alapján az elhízott kategóriába sorolható.
    Az alapcseréhez szükséges kalóriamennyiséget mindenféleképpen el kell fogyasztani, mert ez az energia mennyiség a szervezet létfontosságú működését (vérkeringés, légzés, hormonháztartás stb.) fedezi nyugalmi állapotban, fizikai megterhelés nélkül.
    Ha ez az alap energia mennyiség nincs elfogyasztva, akkor a test "túlélő" üzemmódba kapcsol és minden, még a kevés energiamennyiséget is, raktározni fogja. Így érthető, hogy nem indul be a fogyás.
    Javaslom Önnek, hogy https://kaloriabazis.hu vagy a  www.kalóriaguru.hu oldalakon  vezesse étrendjének energiabevitelét. Így könnyen tudja majd ellenőrizni az energiabevételét.
    Az étrend alapelemeinek és az ételkészítés módjához javaslom az alábbiakat:
    Pékáruk:
    A teljes kiőrlésű, tönkölybúza, magvas, rozsos, félbarna, Graham jellegű kenyérféléket ajánlom. Lényeges, hogyha lehet, ne fehér lisztből készüljön! Ha csak fehér lisztből készült termékekhez tud hozzájutni, akkor azokból a termékekből kevesebb ajánlott.
    A rosttartalom telítettséget ad, így csökkenti az éhségérzetet. Ezen kívül a cukorral készült termékek fogyasztását nagyon ajánlott kihagyni az étrendjéből. A legtöbb "luxus" kalóriát a cukor és a zsír adja!
    Tej- és tejtermékek:
    A sovány vagy félzsíros termékek ajánlottak. Valamint ebben a termékcsoportban is a cukormentes a preferált. Fogyasztható: 1,5%-os tej, 12%-os tejföl, sovány vagy félzsíros túró, kefir, natúr joghurt, "light" vagy "fitt" feliratú sajtkészítmények. A kemény sajtok közül: Tolnai sovány, Óvári, Lestyános, Köményes, Túra, Orda. Ezeket a termékeket lehet ételkészítéshez is használni, hogy változatosabbá tegyük az étrendet.
    Húsok-húskészítmények:
    Javasolt: szárnyas húsok és húskészítmények. De fogyasztható a sertés-, borjú, zsírszegény hal alapanyagból készült termékek is. Az utóbbiak közül a lapocka, comb, karaj részeket használja fel!
    Főtt, párolt, rakott, töltött, vagdalt formában javasoltak. Főzeléknek, mártásnak, salátának, párolt köretnek cserépedényben, alufóliában, sütőpapíron vagy minimális zsiradék felhasználásával teflon vagy kerámiabevonatú edényben elkészítve. Ajánlott a zöldségekkel változatossá tenni. A rántott, panírozott ételek csak sütőtasakban vagy olajjal megkent sütőpapíron elkészítve illeszthetők be az Ön étrendjébe. Ennek a magyarázata, hogy a  panír jelentős mennyiségű zsiradékot szív magába. 
    Zöldségfélék:
    Mindenféle felhasználható az étrendben. Rakott, töltött, főtt, párolt, csőben sült, lengyeles vagy angolos (félig főtt, roppanós "ress") formában.
    A burgonya, rizs, tésztafélék és a száraz hüvelyesek magas szénhidrát tartalommal rendelkeznek, így ezekből ritkábban és kevesebb ajánlott. A tészta tojás nélküli=durum legyen.
    Köretnek alkalmazható még: köles, bulgur, kuszkusz, hajdina, amaránt, quinoa is. A hasáb burgonya elkészítéséhez is használjon sütőtasakot!
    Gyümölcsök:
    A magas cukortartalmú gyümölcsök jelentős kalóriát tartalmaznak. Így ezek fogyasztása kerülendő: banán, szőlő, szilva, körte, dinnyefélék, aszalványok.
    A többi gyümölcsöt nagy mennyiségben, naponta többször is fogyaszthatja. Felhasználhatóak főtt ételekhez is, mártásnak, levesnek, salátának, húsok mellé.
    A cukortartalmú gyümölcskészítmények kerülendőek. Pl. lekvár, befőtt.
    Tojás:
    Felhasználható önálló ételnek, de ételkészítéshez is.
    Omlett, rántotta (zsiradék nélkül) zöldségekkel vagy fűszernövényekkel ízesítve.

    A folyadékbevitel és a mozgás is fontos az életmódváltáshoz.A folyadék napi mennyisége 1,5-2 liter, de a nyári időszakban ennél több is ajánlott! Bármilyen ital megfelel, de ne legyen magas a cukortartalma.A mozgás nem egyenlő a sporttal! Mindenképp naponta szükséges a séta, a gyaloglás. Ezek nem megterhelő jellegű mozgásformák!  Ha kerüljük vagy minimálisra csökkentjük a fizikai aktivitásunkat az ízületi fájdalmak fokozódni fognak a merevségük miatt. Tudományosan is bizonyított, hogy nem kell kímélni a fájdalmas ízületi területeket, inkább fokozni azok mozgáskészségét.

    Ehhez javaslom keressen meg gyógytornász szakembert, aki segítségére lehet a problémáiban!

    Jó egészséget és sok sikert kívánok!

    Üdvözlettel:
    Koprivanecz Magdolna
    dietetikus

Kérdés

Vajon miért nem tudok semmitől sem hizni..?

Jo napot kivanok! Azt szeretnem kerdezni, hogy vajon miert nem tudok semmitol sem hizni..? ! 26 eves lany vagyok,1,65cm magas, 50kg, nincsenek gyermekeim, es barmit is ennek nem rakodik ram 1kg sem.. probalkoztam vitaminokkal, etvagyfokozokkal, B vitaminnal, B komplex vitaminnal.. szedtem 5 honapig is es semmi.. Sot B vitaminok szedese utan fogytam is.. Jartam edzeni izmosodtam de meg sovanyabbnak tuntem.. Csak fogyok. Enni eszek, etvagyam, van. Rendesen taplalkozom, mindig valtozoan, nassolok, edesseget is szeretem, nem dohanyzom. De mihez forduljak? Nem szeretnem h mindig csak csungjon rajtam a ruha.. Elore is koszonom a valaszt.

Megválaszolt
Kategóriák: Egészséges táplálkozás

Válasz

  1. Koprivanecz Magdolna
    2018. Május 29.
    Kedves Hölgyem!
    A testsúly változásához (akár hízásról, akár fogyásról van szó) optimális felszívódás szükséges.
    A felszívódás jelentős része a vékonybélben történik. Ha ebben a bélszakaszban nem minden tökéletes, akkor a felszívódás nem vagy csökkent mértékben valósul meg.
    Javaslom Önnek, hogy próbálja ki cégünk probiotikus készítményét a Swiss Probiotix probiotikum készítményt, amely tartalmazza azokat a "jó baktériumokat", amelyek képesek helyreállítani a sérült bélszakaszt, hogy újra megfelelő működésre legyen alkalmas.
    A bélbolyhok károsodásának oka sokféle lehet. PL.: tartós antibiotikum kúra, tartós stresszes állapot.
    Amennyiben a probiotikus kúra után sem tud hízni, érdemes felkeresni gasztroenterológus szakorvost. Lehetséges, hogy esetleg rejtett emésztőszervi oka van a problémájának.

    Üdvözlettel:

    Koprivanecz Magdolna
    dietetikus

Kérdés

Falás

Jó napot kívànok Magdolna! Azzal a kéréssel, kérdéssel fordulok Önhöz, hogy nekem volt 2011-ben egy nagy fogyásom. Drasztikusan kevéd tàplàlékot vittem be a szervezrtembe és annak köszönhetően ezután én ugye lefogytam de a gyomrom a bélműködésem felborult. És azóta sem merek nagyon sokat enni 1 rész felől bűntudatom is van, másrészről pedig fáj a hasam kis étel fogyasztàsa utàn is. Mostanában azt tapasztalom hogy ha éhes vagyok akkor kihúzom az éhség küszöbömet a legnagyobbra, és onnantól kezdve nincs önkontroll és elkap a falás ingerület és àtesek a ló túloldalára. Azt mondják a kollégák, hogy szinte falva össze rágás nélkül eszek és ez szerintem nagy baj mert hirtelen leterhelem a gyomromat És ettől fáj. Ebben a kis problemaban szeretnem ha tudna segiteni. Előre is köszönöm, Üdv, Edina

Megválaszolt
Kategóriák: Egészséges táplálkozás

Válasz

  1. Koprivanecz Magdolna
    2018. Május 27.
    Kedves Edina!
    Az Ön problémája nem egyszerűen csak étkezési jellegű. A "visszahízástól" való félelem, amely befészkelte magát az Ön tudatába, sajnos elég erősen befolyásolja a mindennapi étkezését. A "hasfájás" oka lehet az egyszerre túl nagy mennyiségű étel fogyasztása, de lehet a megváltozott emésztéstől is. Illetve okozhatja az Ön által is leírt "bűntudat". Javaslom Önnek az emésztő- és bélrendszere rendbetételét probiotikum készítménnyel és ajánlom, hogy a fennálló bűntudata oldásához keressen meg pszichológus szakembert.

     

    Üdvözlettel:
    Koprivanecz Magdolna
    dietetikus

Kérdés

Dialízises cukorbetegség

Dialízises cukorbeteg vagyok úgynevezett kövér húst soha nem eszem,sok gyümölcsöt és zöldséget eszek a cukrot 6-körül tudom tartani inzilinnal.a koleszterinem jó és mégis hízok.Mit tegyek? Sportolni nem tudok mert 2000-óta érszűkületes a lábam,67-éves vagyok szeretnék leadni 10-15 kilót mert a lábomnak is könnyebb lenne. az összes dialízises beteg fogy csak én hízok.ha tud adjon tanácsot. Előre is köszönöm. T.: Székely Lajos.

Megválaszolt
Kategóriák: Egészséges táplálkozás

Válasz

  1. Koprivanecz Magdolna
    2018. Május 25.
    Kedves Lajos!
    Dobor Viktória kérdéseire bizonyos ideig én válaszolok. Megértését köszönöm.

     

    Sajnos nem tudom, hogy napi hány gramm szénhidrát tartalmú étrend van előírva az Ön számára? A fogyás a szénhidrátok és a zsírtartalom csökkentésével indítható el legkönnyebben. Mivel Ön diabeteses,így a cukor kiiktatása már megvalósított a cukorbeteg diéta előírásai miatt. A zsírmennyiséget is csökkenteni kell, amely nem csak a a zsíros húsokban van, de rejtett formában szinte minden tartalmazza a zöldségeken kívül. Ezért javaslom a zsírszegény szárnyas húsok és húskészítmények fogyasztását, valamint a félzsíros és sovány tejtermékek fogyasztását. A kefir, a 12%-os tejföl, a félzsíros túró mind kitűnő fehérjeforrás az Ön számára.
    A sajtokból (még a soványból is) csak minimális javasolt a magas foszfortartalma miatt, ami a dializísnél fontos tényező.Inkább reszelt sajtként, ételek tetejére olvasztva.

     

    A fizikai aktivitás viszont rendkívül fontos a testsúly csökkentéshez! Ehhez nem kell sportolni! Elegendő napi 30-40 perc ütemes sétát beiktatni, de azt mindennap!

     

    Az ételek elkészítésekor azonban inkább a zsírszegény készítési módokat javaslom. Pl.: főzés, cserépedényben sütés, alufóliában sütés, párolás, sóágyon sütés. A bő zsiradékban készült, panírozott ételek nem javasoltak magas energiatartalmuk miatt.

     

    A sütemények, tésztafélék fogyasztását is javasolt csökkenteni heti 1x-i alkalomra. Rengeteg kalória spórolható már ezzel is.

     

    Remélem segítettem Önnek célja elérésében.
    Üdvözlettel:
    Koprivanecz Magdolna
    dietetikus

Kérdés

Mi a megfelelő étrend számomra?

Jó napot kívánok! Nekem hosszú időre nyúlik vissza a problémám, viszont csak most tudták teljesen kideríteni, hogy mi is az. Inzulinrezisztenciám és PCOS-em van. Felírt nekem gyógyszereket amiket szednem kell. 24 éves nő vagyok 161 cm es 100.4 kg. Az orvosom napi 6x-i étkezést, 160 gr Ch, 1200 Kcal étrendet, fizikai mozgást javasolt. Szeretném kérni a segítséget abban, hogy hogy állítsam össze az étrendet, mire figyeljek oda stb. (Lehetőleg olyan olcsóbb keretek között) . Előre is köszönöm szépen! Mielőbb várom válaszát!

Megválaszolt
Kategóriák: Egészséges táplálkozás

Válasz

  1. Koprivanecz Magdolna
    2018. Május 17.
    Kedves Marika!
    Dobor Viktória kérdéseire bizonyos ideig én válaszolok. Megértését köszönöm!

     

    Az inzulinrezisztencia a cukorbetegség előszobája. PCOS esetén és az IR esetén is a cukormentes de mindenképp cukor és/vagy szénhidrát csökkentett étrend ajánlott.
    Az édesítőszerek közül használható mesterséges (olcsóbbak) és természetes is. Mindegyik tabletta, por, folyékony formátumban vásárolható meg. Ezekkel lehet sütni, főzni, ízesíteni.
    Az orvosa által ajánlott 1200 kcal véleményem szerint kevés Önnek. Én 1400-1600 kcal-nál kevesebbet nem javasolnék, bár a testmagasságát nem írta meg. 
    A cukor mennyiségen kívül a zsír mennyiségeket is csökkenteni kell és mellette napi szinten 30-40 perc fizikai aktivitás. Ez lehet ütemes séta, túrázás, nordic walking, jóga, úszás. 
    Az élelmiszerek közül ajánlom a zsírszegény húsokat (csirke, pulyka) és húskészítményeket, a félzsíros és zsírszegény tejtermékeket, zöldségeket. A zöldségételek töltött, párolt, rakott formában elkészíthetőek. A főzelékek sűrítéséhez kevés lisztet használjon, ha lehetséges és kenyér már ne legyen mellé!
    A többszöri étkezés azért kell, hogy ne legyen éhségérzete. A kisétkezésekre fogyasszon relatíve alacsony cukortartalmú gyümölcsöt! Pl.: nem túl érett cseresznye vagy meggy, alma, narancs, kivi, eper. A gyümölcsök közül kerülendő a szőlő, szilva, körte, banán, dinnyefélék és az aszalványok. Magas a cukortartalmuk és ezért sok a kalóriatartalmuk is. Lehet még korpás kekszet 4-5 db-ot hozzá.
    A zabpehelyből édesítőszerrel, gyümölccsel, chiamaggal készíthető zabkása otthon, házilag.
    Fontos, hogy étrendje változatos maradjon és minél többfélébb alapanyagot használjon a készítéséhez. A fűszerek, fűszernövények ízletessé tehetik az ételeket hozzáadott só mennyiség nélkül.
    Javaslom, hogy a kalóriabevitelét számolja legalább az első időszakban, így kontrollálva saját magát!

     

    Üdvözlettel:
    Koprivanecz Magdolna
    dietetikus

Kérdés

Hogy tudnék tovább fogyni?

Jó napot kívánok! Kriszti vagyok, 16 éves és kicsit el vagyok bizonytalanodva. Másfél éve dolgozom a külsőmön, kiiktattam a táplálkozásomból a fehérlisztet, a cukrot és màr a laktózt is. Rengeteg gyümölcsöt és zöldséget eszek, általában csirke-, vagy pulykamellet fogyasztok, a teljeskiörlésű pékárukat szoktam levenni a boltok polcairól. Próbálok a mindennapokba legalàbb egy órás sportolást is beiktatni, de gimnazistaként rengeteget kell tanulnom, így ez néha-néha sajnos kimarad - időhiàny miatt leginkább. Napi szinten 1100-1400 Kcal-t viszek be. Heti egyszer tartok csalónapot, amikor 1600-ig is elmerészkedek. Eddig 22 kilót sikerült leadnom, de csaknem fél éve nem sikerült 58 alá mennem. Ebben szeretném a segítségét kérni, és ezzel kapcsolatban is szeretnék kérdést feltenni. Mivel tudnám elérni azt, hogy ez a maradék 3 kiló, illetve a hasizsírpárna is "eltűnjön" rólam?

Megválaszolt
Kategóriák: Egészséges táplálkozás

Válasz

  1. Koprivanecz Magdolna
    2018. Május 15.
    Kedves Krisztina!
    Dobor Viktória kérdéseire bizonyos ideig én válaszolok. Megértésed köszönöm.

     

    Először is gratulálok az életmód változtatásodhoz. A táplálkozásodban történt változtatások között van dícséretes és kevésbé jó hatású.
    Bár a testmagasságodat nem írtad meg így nem tudok teljes mértékben maximális választ adni. De úgy gondolom, hogy szervezeted még nagymértékben fejlődési szakaszban van, így 16 évesen nem javaslom a "mindenmentes" étrendet. A laktózmentesség csak abban az esetben javasolt, ha orvosilag diagnosztizálták a laktózintolerancia meglétét. 
    Az 58 kg-os testsúlyodhoz az 1600 kcal napi energiamennyiség alá nem javaslom, hogy menj! A testsúlycsökkentés esetén is vannak időszakok, amikor a szervezet kissé megpihen. Ilyenkor nem szabad csüggedni és feladni a nehezen elért sikereket.
    A szervezetnek szüksége van minden tápanyagra (így pl. a zsírokra is), nyomelemre, ásványi anyagokra. A koleszterin pl.: szükséges a hormonok képzéséhez is.
    Fejlődő szervezetként nagyon fontos, hogy MINDEN összetevőt megkapja, máskülönben hiányállapotok, majd később betegségek alakuljanak ki.
    A hasi zsír eltűnése csak a fizikai aktivitással (edzéssel) fog csökkenni illetve eltűnni, de ez lehet akár több év is.

     

    A sovány húsokon és zöldségen, gyümölcsön kívül a szénhidrátok is fontosak! Ezeket érdemes kissé megszorítani és a cukrokat kerülni, amit már Te is teszel. A tejtermékek fogyasztása különösen fontos a fiatalkori csontritkulás kialakulásának megelőzésében. A sovány sajtok, zsírszegény tejtermékek fogyasztása javasolt még testsúly csökkentés alatt is.

     

    Sok sikert kívánok!
    Üdvözlettel:
    Koprivanecz Magdolna
    dietetikus