Válasz
-
Kedves Kérdező!
A dohányzás semmilyen körülmények között nem ajánlott, hiszen többek között fokozza a vérrögképződési hajlamot, így tüdőembólia után különösen ellenjavallt.A pánikrohamok mindig összetett jelenségek, de lehetőség van kezelésükre, sőt megelőzésükre is - ami nem a dohányzásra való visszaszokást jelenti. Javaslom, hogy keressen fel egy pszichiátert, akivel ki tudják találni a megfelelő kezelési stratégiát. Létezik számos módszer, amivel akár gyógyszerek szedése nélkül is kezelhető, megelőzhető a pánikroham (pl. relaxációs módszerek, légzéstechnika, kognitív-és viselkedésterápia).
Jó egészséget kívánok!
Üdvözlettel,
Dr. Tóth Sára Rebeka
Válasz
Kedves Mari!
A lehetséges mellékhatások bármilyen készítmény esetén nagyon egyediek és egyáltalán nem biztos, hogy az Ön esetében jelentkeznek. Azt gondolom, hogy a neurológus, aki megvizsgálta figyelembe vette társbetegségeit (mint pl. a COPD), részletes kórtörténetét és ennek megfelelően írta fel az ajánlott gyógyszert. Összességében mindig mérlegelni kell a várható rizikó/haszon mértékét, és ennek megfelelően kiválasztani a megfelelő gyógyszert.
Természetesen az Ön aggályai is fontosak egy gyógyszer kiválasztásánál, így az lenne a legcélszerűbb, ha ezt a vizsgáló neurológussal beszélné át újra. Ha nem meri elkezdeni az új gyógyszert, akkor a következő kontrollvizsgálatig szedje az eddigiekben is használt mirapexint és a továbbiakról egyeztessen kezelőorvosával.
Jó egészséget kívánok!
Üdvözlettel,
Dr. Tóth Sára Rebeka