Kérdés

Több, mint 4 éve tartó jobb alhasi fájdalmakkal küzdök

Tiszteletem! 23 éves fiú vagyok. Több, mint 4 éve tartó jobb alhasi fájdalmakkal küzdök, amik hol felerősödnek, hol majdhogynem teljesen megszűnnek. A bőrfelszíne érzékeny. Emellett krónikus székrekedésem is van. (Viszont székletem távozása után a panaszaim enyhülnek.) VIZSGÁLATAIM: UH: deformált terminalis ileum Colonoscopia: terminalis ileumban néhány aptha-t találtak és a terminalis ileum területe enyhe gyulladásos jeleket mutatott, de a szövettan negatív lett. CT enterographia (natív) : A mesenterium területén, főleg a terminalis ileum közelében néhány kb. 11-12 mm nagyságú nyirokcsomók ábrázolódnak, emellett több apró nyirokcsomó is megfigyelhető a mesenterium területén. Egyértelmű falmegvastagodás azonban kontrasztanyag hiányában nem különíthető el a vékonybelek területén. Vélemény: mesenterialis lymphadenomegalia susp. A terminalis ileum megítélésére MR vizsgálat végzését javasoltak. MR enterographia (natív, kontrasztos): A jenunum és ileumkacsok elhelyezkedése szabályos. A vékonybélkacsok részéről falmegvastagodással járó folyamat egyértelműen nem különíthető el. A terminalis ileum környezetében néhány normál nagyságú nyirokcsomó azonban megfigyelhető. Itt tartok jelenleg. Most gyomortükrözésre készülök a közeljövőben, az ételallergia kizárása érdekében. Lehetséges, hogy a gyerekkori tejallergiám visszatért? Esetleg lisztérzékenység? Az IBS lehetőségét is említette már orvos, de akkor miért vannak nyirokcsomó megnagyobbodásaim? És miért érzékeny a jobb alhasam bőrfelszíne? Lehet ez valóban IBS? (Mert az igaz, hogy pszichésen képes vagyok növelni a panaszaim, és stresszes helyzetekben is felerősödnek.) Lehet ez éveken át tartó vakbélgyulladás? Vagy lehet crohn annak ellenére, hogy az ileumban ugyan van enyhe gyulladás, és nyirokcsomó megnagyobbodás, de falmegvastagodás nincs? Kérem, segítsen! Egy kétségbeesett fiú

Megválaszolt
Kategóriák: Székrekedés

Válasz

  1. Dr. Podlupszki
    Dr. Podlupszki Csaba Gasztroenterológus
    2022. Január 23.
    Kedves András!
    A leletei alapján, úgy gondolom,  annak ellenére , hogy negatívak a  szövettani eredményi, még nem zárhatjuk  ki a Crohn betegséget.
    Hiszen, a  tünetei, illetve az eredmények is arra mutatnak, hogy lehet-van ott gyulladásos betegség.
    Én, elkezdeném Önt kezelni a Crohn betegségre, és meglátnák, hogy javulás e lép fel a kezelés alatt.
     
    Tisztelettel  Dr.Podlupszki Csaba
                               

Kérdés

Kb 1 hete, köldök vonalban,alhasi részen szúrást érzek

Kedves DoktorÚr! Kb 1 hete köldök vonalban illetve jobb alhasban szúrást érzek! Eleinte ritkábban mára már folyamatos a fájdalom és mozgásra fokozódik, ha lefekszem éaz oldalamra és felhuzom a lában enyhül egy kicsit! Székletem eddig normális volt viszont ma reggel már nagyon minimális.Elég gyakran hányingerem is van! Mit javasol keressek fel orvost a problémámmal vagy nem lehet komoly gond? Válaszát köszönöm!

Megválaszolt
Kategóriák: Székrekedés

Válasz

  1. Dr. Podlupszki
    Dr. Podlupszki Csaba Gasztroenterológus
    2019. Április 25.

    Kedves Érdeklődő!

    A pontos kiváltó ok felderítése gyakran csak több vizsgálat eredményeképpen állapítható meg (fizikális vizsgálat és kórelőzmény, laborvizsgálat, esetenként képalkotó eljárással- pl. ultrahang- kiegészítve).Sajnos leveléből,nem megállapítható, hogy ki írta a levelet, mivel a panaszok a terhesség első trimeszterére is utaló jeleket mutatnak.Ezért, javasolnám keresse fel kezelőorvosát, hogy mielőbb felfedjék a panasza okát.

    Tisztelettel Dr.podlupszki Csaba

Kérdés

Székrekedés megszűntetése

Üdvözlöm tisztelt Magdolna! 73 éves nő vagyok, viszonylag jó az egészségi állapotom. Van most egy problémàm amit nem tudok megoldani. Pajzsmirigy alulműködésem van, autoimmun gyulladásom is. Ez előidézi, hogy az anyagcserém lassú. Ezért székrekedéssel küzdök.Sajnos most az erős széklet miatt egy külső aranyérem is lett. Amit próbálok kezelni. Még elmondanám, hogy több mint 40 éve csak azt tudom megenni amit én készítek. Régen volt,hogy az antibiotikum kiölte a bélflórát, sajnos akkor 1 évig ment a hasam, és 20kg- fogytam. Ezért van ez az érzékenységem. Tisztelettel kérem, vállaszoljon nekem ,hogy mit tudnék még tenni, hogy a székrekedésem javuljon. Előre is köszönöm kedvességét. Bereczkiné.

Megválaszolt
Kategóriák: Székrekedés

Válasz

  1. Koprivanecz Magdolna
    2018. Május 10.
    Kedves Gizella!
    A székrekedés problémája ma már népbetegségnek mondható. Ennek megszüntetésére az élelmi rostok kitűnő eszközeink. 
    Ezek a "készítmények" a természetben megtalálható magvak, gyógynövények szelíd módon képesek a normál bélműködés fenntartására, a székrekedés megszüntetésére.
    Ilyen pl.: az útifűmaghéj, a lenmag, a szezámmag, a búzakorpa, a búzacsíra, a zabpehely. A felsoroltakat kefirbe, natúr joghurtba, de akár főzelékekbe is bele lehet keverni 1-2 evőkanál mennyiségben.A zöldségekben, gyümölcsökben is található nagyobb mennyiségű rost. Ezeket az élelmiszereket főként nyersen ajánlott fogyasztani, de enyhén főtt állapotban is még hasznos rostforrások lehetnek.
    A teljes kiőrlésű, magvas, rozsos pékáruk, gabonafélék szintén ajánlottak.

    Fontos, hogy a folyadék fogyasztás 2-2,5 liternyi legyen naponta! Ha ez a mennyiség kevesebb, akkor fokozódik a székrekedés.
     
    A mozgás tevékenység, fizikai aktivitás szintén serkenti a bélmozgásokat, ezért is javaslom, hogy naponta 30-40 perc mozgás (séta, gyaloglás) legyen beiktatva.
     
    A Hunyadi János, a Ferenc József gyógyvizek szintén alkalmazhatók kiegészítésként. 
    Nem javaslom viszont a hashajtó készítmények (hosszú távú) szedését, mert rövid idő alatt hozzászokást okozhat, amellyel a természetes bélműködést és székletürítést felborítjuk.
     
    Üdvözlettel:
    Koprivanecz Magdolna
    dietetikus

Kérdés

Nagy gond, hogy kevesebbet székelek, van hogy 2-3 napig nem sikerül

Tisztelt Dobor Viktória! Diétával kapcsolatos kérdésem lenne. Már 7 hete csinálok egy diétát, amelyben fehérjebevitel magasabb(kb 108 gramm naponta) és a szénhidrát, zsír bevitele alacsonyabb. Eleinte jól ment fogytam is 4 kilót de már 2-3 hete stagnál a súlyom. Kibróbáltam 1-2 alacsony szénhidrátos napot de azt nehezebben bírtam. Továbbá ami még nagy gond hogy kevesebbet székelek, van hogy 2-3 napig nem és ez nagyon zavar. Mit tehetnék? Válaszát előre köszönöm: Tóth Rita

Megválaszolt
Kategóriák: Székrekedés

Válasz

  1. Dobor Viktória
    2018. Május 8.
    Kedves Rita!
    Dobor Viktória kérdéseire bizonyos ideig én válaszolok. Megértését köszönöm.
    A fogyás folyamatában az első néhány héten látványosan (kilókban mérve) történik a változás. Ez a mennyiség általában a szervezet által visszatartott "víz"mennyiség távozása. A zsírkészlet és a zsírréteg csökkenése csak hosszabb idő elteltével kezdődik meg. Mert a zsírbontás folyamata igényel a szervezettől a legtöbb energiát. Az alacsony szénhidrát bevitelhez javaslom a szénhidrát csökkentett termékek fogyasztását, amelyek jelentős rostot (magvakat) tartalmaznak és így a székrekedés is meg fog szűnni. Fontos azonban, hogy napi 2-3 liter folyadékot fogyasszon az ilyen jellegű termékek mellé.
     
    Testsúlycsökkentéséhez további sok sikert és kitartást kívánok.
     
    Üdvözlettel:
    Koprivanecz Magdolna

    dietetikus


Kérdés

székrekedés

Tisztelt doktor úr. Évek óta -sőt évtizedek -székrekedéssel küszködök. Többször volt béltükrözésem. Bélmozgás hiányát állapitották meg. Azóta Duphalac szirupot irnak elő a problémámra. Megpróbáltam a Hunyadi János gyógyvizet éhgyomorra. Úgy érzem nagyobb hatása van mint a Duphalacnak. Viszont a gyógyszertárban azt mondták nem fogyaszthatom naponta a Hunyadi János gyógyvizet. Szeretném megkérdezni a doktor úr véleményét, vagy tanácsát. Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: M. Piroska

Megválaszolt
Kategóriák: Székrekedés

Válasz

  1. Dr. Podlupszki
    Dr. Podlupszki Csaba Gasztroenterológus
    2018. Március 15.
    Kedves Piroska,

     

    Nagy valószínűséggel, Önnek "lusta" belei vannak, amit nem lehet tökéletesen kezelni. Meg kellene próbálni a Resolor szedését, amit gasztroenterológus írhat fel.

     

    Remélem segítettem,
    Dr. Podlupszky Csaba

Kérdés

Állandó székrekedésem van

Tisztelt doktor úr! Állandó székrekedésem van, melyre próbáltam már sporttól, rostos ételen át, sok folyadékon keresztül mindent. Ön szerint milyen betegség gyanúja merül fel állandó székrekedés esetén? Milyen vizsgálatra kellene elmennem?

Megválaszolt
Kategóriák: Székrekedés

Válasz

  1. Dr. Podlupszki
    Dr. Podlupszki Csaba Gasztroenterológus
    2017. Október 4.

    Kedves Piroska!

    A székrekedés nagyon sok ember érint, mégis hosszú idő telik el, míg ezekkel a panaszokkal felkeresik az orvost. A helytelen életvitelre, rossz szokásokra, szorongásra visszavezethető, úgynevezett funkcionális székszorulás mellett sokféle szervi megbetegedés is állhat a háttérben. Ilyen pl a divertikulózis, különféle anyagcsere- és endokrin betegségek, a vastagbél daganatos elváltozásai, de nagyon sok gyógyszer használata is okozhat ilyen jellegű panaszokat.Az elégtelen folyadékbevitel is okozhatja a panaszokat: ilyenkor nincs elegendő folyadék a széklet normális víztartalmának kialakításához, a megfelelő napi folyadékbevitel minimum 2-2,5 liter.Javasolt a rostban gazdag ételek fogyasztása, valamint a vizsgálatok után, a vastagbél tisztítása.

    Tisztelettel Dr.Podlupszki Csaba

Kérdés

Hónapok óta makacs székrekedéssel küzdök

Hónapok óta makacs székrekedéssel küzdök, sokféle hashajtót, Hunyadi keserűvizet, egyebet használtam/használok eredménytelenül. 10 éve inzulinnal kezelt 2-es típusú cukorbeteg vagyok. Jelenleg stabil állapotban lévő depressióval is kezelnek Tegretollal, Oxitarmmal és Leponexel. Kérem Önt, hogy javasoljon valamit a kínos székrekedés ellen. Előre is köszönöm.

Megválaszolt
Kategóriák: Székrekedés

Válasz

  1. Dr. Podlupszki
    Dr. Podlupszki Csaba Gasztroenterológus
    2017. Szeptember 28.

    Tisztelt György!

    A székrekedés hátterében, a depresszió, különböző gyógyszerek, illetve a cukorbetegség is állhat. 
    Ki lehetne próbálni a Slimtea használatát, aminek enyhe hashajtó hatása van, és a reggeli székelést teszi megfelelővé.
    Dr. Podlupszki Csaba

Kérdés

Táplálkozás után alhasi fájdalmaim vannak, valamint székrekedés

Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz,hogy az elmúlt 2 hétben táplálkozás után alhasi fájdalmaim vannak,valamint székrekedés. Guttalax cseppet szedtem 4 napon keresztül 6 cseppet ekkor a székletem jó volt viszont mikor abba hagytam ismét folytatódott a székrekedés és hasfájás. Mi lehet a probléma kihez forduljak? Előre is köszönöm segítségét!

Megválaszolt
Kategóriák: Székrekedés

Válasz

  1. Koprivanecz Magdolna
    2017. Szeptember 4.

    "Kedves Gréta!

    Köszönöm megtisztelő bizalmát. 

    Paracelsus örökérvényű mondása ma is igaz, miszerint „a halál a bélben lakozik.”

    A székrekedés a civilizációs országokban, és így hazánkban is, nagyon gyakran előforduló betegség.Oka általában csak ritkán szervi eredetű. Legtöbbször az egészségtelen, kiegyensúlyozatlan és nem minőségi élelmiszerekből álló táplálkozás, a stressz a fő tényező. Az étrendi okok a leggyakrabban a kevés rost-, és folyadékfogyasztásra, rohanó életvitelünkre vezethetők vissza. Székrekedés esetén a vastagbél kacskaringós részeiben a széklet megreked, a káros bélbaktériumok hatására bélgázok szabadulnak fel, amelyek haspuffadást, hasi diszkomfort érzést okoznak. A túlsúly, a kevés testmozgás, a lelassult anyagcsere szintén okozhatnak székrekedéses panaszokat.

    A Guttalax és a többi székrekedésre megvásárolható gyógyszerkészítmény általában csak a probléma tüneteit orvosolja, de a konkrét okot nem oldja meg.

    A rostban gazdag táplálkozással, amely a teljes kiőrlésű gabonafélékből, naponta fogyasztott – lehetőleg nyers – zöldségből és gyümölcsből áll és a természetes hatóanyag tartalmú, minőségi étrend kiegészítőkkel nagyobb és egészségesebb eredményt tudna elérni. Ajánlott a napi 30-40 g rost bevitel, amely az élelmiszerek fogyasztása mellett rost készítménnyel is kiegészíthető. A Clean Inside Rost nagyszerű segítő társa lehet Önnek! Fogyasztása esetén nem szabad elfelejteni a bőséges folyadékfogyasztást! Ellenkező esetben székrekedése, szorulása rosszabbodhat! Javaslatom a napi folyadékbevitel 2,0 – 2,5 liter! Forrása lehetőség szerint víz legyen! A Slim Tea is jó megoldás a folyadék fogyasztásához, amely szomjúság csökkentő hatása mellett enyhe bélmozgató is.Az egészséges bélflórát alkotó mikroorganizmusok (úgynevezett jó baktériumok) képesek megakadályozni a bélnyálkahártyán a káros vírusok megtelepedését és elszaporodását. A vásárlói piacon jelenlévő készítmények közül javasolnám Önnek a Swiss Probiotix-ot, amely 10 féle probiotikumot tartalmaz és segítséget nyújt a károsodott bélflóra egészségét visszaállítani.Javasolnám még Önnek, hogy ½ évente – évente végezzen egy alapos méregtelenítő-béltisztító kúrát, amely után a megtisztult bélnyálkahártya mintegy „fellélegezve”, újult erővel lesz képes működését ellátni.  A napi rendszeres testmozgás nemcsak izmait, ízületeit, hanem teljes szervezetét megmozgatja! A 20-30 perc naponta végzett ütemes séta szervezete számára felfrissülést jelent.Ha panaszai hosszabb távon megmaradnának, mindenképpen javaslom a szervi okok kizárása miatt gasztroenterológus felkeresését!

    Remélem kérdésére megfelelő választ tudtam adni. Ha további kérdései lennének, készséggel állok rendelkezésre!

    Üdvözlettel: Koprivanecz Magdolna"